Aranżacje wnętrz Lublin

Mała kuchnia – Meble kuchenne Lublin

Jakże często martwimy się niewielkim metrażem naszej kuchni. Marzymy, by projektowane wnętrze było przestrzenne i pakowne, a tymczasem nasza kuchnia bardziej przypomina maleńką klitkę, niż kuchnie oglądane w folderach. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaakceptować rzeczywistość. Warto przystąpić do projektu, z myślą „ wszystkiego mieć nie możemy”. Pogodzenie się z realiami to pierwszy krok do sukcesu. Nie próbujmy ślepo kopiować z katalogów. Popuszczając wodze fantazji możemy stworzyć wnętrze o niezapomnianym klimacie. Każda aranżacja jest niepowtarzalna, bowiem każda kuchnia ma inne wymiary i wymogi. Zacznijmy od pomiaru metrażu. Jest on podstawą, by dobrze zaprojektować wnętrze. Planując zabudowę niewielkiej kuchni, powinniśmy znać kilka zasad. Uchronią one nas przed popełnieniem poważnych błędów.
Często jako sposób na zwiększenie pakowności małej kuchni rozważamy jej zabudowę do samego sufitu. Warto jednak wiedzieć, że przestrzeń zabudowana meblami od podłogi po sufit sprawia wrażenie jeszcze ciaśniejszej, niż jest w rzeczywistości. Jeśli już musimy zastosować szafki pod sufit to chociaż podzielmy je na dwie niższe. Zmniejszy to wrażenie dysproporcjonalnej zabudowy. Wachlowanie długimi drzwiczkami górnych szafek powoduje szybkie rozregulowanie się zawiasów. Bardzo dobrze się prezentują niskie podświetlane od wewnątrz szafki. W sytuacjach, gdy musimy powiesić wyższe szafki aby uniknąć wrażenia zagracenia, wykorzystajmy pewne wrażenia optyczne. Umiejętnie zastosowane kruczki plastyczne sprawią, że nawet mocno zabudowane kuchnie nie będą przytłaczały ciasnotą. W takich pomieszczeniach dużo lepiej prezentują się jasne kolory. Użyjmy prostych form bez frezów. Wykorzystanie zmatowionego lub półprzezroczystego szkła sprawi wrażenie lekkości. Przezroczyste szafki dają poczucie głębi i wrażenie przestrzeni.
Przed zakupem wyposażenia do kuchni przeanalizujmy wszystkie za i przeciw. Wybór sprzętu AGD do takich wnętrz powinien być wyjątkowo przemyślany. Pamiętajmy, że w ciasnych wnętrzach za błędy płacimy podwójnie.
Chłodziarka powinna być dostosowana do warunków pomieszczenia. Duża czy mała? Obecnie dobrze zaopatrzony rynek nie zmusza nas do magazynowania wielkiej ilości zapasów. Ostatecznie, gdy kuchnia jest bardzo mała możemy zastosować lodówkę podblatową. Wysokość takiej chłodziarki wynosi 82 centymetry. Musimy jednak dokładnie rozważyć jej pakowność, bowiem nawet jednej osobie trudno się w niej pomieścić z bieżącymi zakupami i obiadem pozostawionym na kolejny dzień.
W małej kuchni nie upierajmy się za wszelką cenę, by piekarnik umieścić wysoko. Takie rozwiązanie zabiera powierzchnię blatu, którego tak nam w maleńkich kuchniach brakuje. Oczywiście, że jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Zastanówmy się jednak za jaką cenę zyskujemy ten komfort. Musimy myśleć o priorytetach. W kuchni ważniejszy jest blat roboczy niż piekarnik umieszczony na wygodnej wysokości.
Zlewozmywak- to jedno z podstawowych miejsc pracy w kuchni. Aranżacje wnętrz, w których powierzchnia nas mocno ogranicza wymagają wielu ustępstw. Niekiedy musimy przystosować się do pracy w utrudnionych warunkach i radzić sobie w zlewozmywaku jednokomorowym. Niedogodność ta zostaje zniwelowana poprzez wkomponowanie zmywarki, o ile oczywiście znajdzie się na nią kącik. Najwęższe zmywarki mają 45 centymetrów.
W niewielkich kuchniach dobrze jest, gdy meble kuchenne wykonujemy na zamówienie. Rozwiązanie to, chociaż kosztowniejsze, pozwoli na wykorzystanie każdego centymetra powierzchni. W małych kuchniach wykorzystujmy różne udogodnienia ułatwiające nam dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Doskonale zdadzą tu egzamin kosze obrotowe i cargo. Duża ilość szuflad uczyni podręcznymi wszystkie produkty bez przymusu wystawiania rzeczy. Łatwo można będzie się dostać do przedmiotów umieszczonych w głębi szafki. Obecnie technika mebli, w której wszystko lekko się wysuwa i podjeżdża sprawia, że to co potrzebne do pracy możemy mieć pod ręką. Dużo czynności można wykonać na wyspecjalizowanym ruchomym sprzęcie, wysuwanym spod blatu roboczego. Alternatywą na zwiększenie pakowności w niedużych kuchniach może być zwiększenie głębokości blatu. Dodanie do 60 centymetrowego blatu kolejnych 10 centymetrów pozwoli umieścić za szafkami instalacje hydrauliczne i gazowe. Dzięki poszerzeniu dolnych szafek możemy przechowywać w nich więcej przedmiotów

Warto wiedzieć, że w takich kuchniach kształt i kolor mebli nie mogą być przypadkowe. Zastosowane materiały powinny być łatwe w utrzymaniu. Opary i lotne tłuszcze w małych wnętrzach są szczególnie dokuczliwe. Starajmy się stworzyć wnętrze optycznie przestronne i zachęcające. Mała kuchnia także może urzekać urodą.

Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

Share Button
autor: Projekty wnętrz Lublin Vena- publikację znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • aran
 • maa kuchnia aranacje
 • kuchnie aranzacje
 • projekty małych kuchni
 • aranżacja małej kuchni
 • kuchnia aranżacje
 • meble kuchenne do sufitu
 • aranżacje małych kuchni
 • meble kuchenne do małej kuchni
 • aranżacje małej kuchni

36 myśli nt. „Mała kuchnia – Meble kuchenne Lublin

 1. Pingback: Maria

 2. MagdaM

  W małej kuchni trzeba rozważać każdy centymetr. Nie warto w małej kuchni robić piekarnika wysoko, bo brakuje blatu. Nowoczesny charakter kuchni można uzyskać bez umieszczania piekarnika powyżej blatu. Ja ma kuchnie w bieli i soczystej zieleni. jest rewelacyjna i wydaje się być duża.

 3. becia

  Mała kuchnia jak sie ja zle zaprojektuje robi sie zagracona. Ja zle zrobilam ze projektowala mi ja kolezanka, ktora sie niby na tym zna. Wyyszlo jak wyszlo. Szkoda slow. Kazdy chce sie madrzyc, niech się madrzy na swoim i tyle, a cudze kuchnie niech zostawi w spokoju

  1. Karolina

   Witam Serdecznie, Dokładnie do małej łazienki najlepiej pasują jasne odcięcie, biel, beż z ciemnymi lub kolorowymi wstawkami jak mozaika czy dekory.Czasem jest wygodniej zastosować ciemniejszą podłogę będzie się mniej brudzić. Gdyby miał być prysznic wtedy możemy w nim umieścić ciemne płytki, tak by łazienka nie była nudna.Jeśli elementy wyposażenia łazienki są blisko siebie wtedy dobrze by kształty były zaokrąglone. Na rynku jest obecnie tak duży wybór, że można przebierać w zależności od ceny.

Dodaj komentarz