Feng shui we współczesnej aranżacji wnętrz – część 1

Jak się ma starożytna sztuka feng shui do współczesnej aranżacji wnętrz?

Wydawałoby się, że aranżacja wnętrz dziedzina tego wieku, jednak to sztuka mająca tysiące lat. Wywodzi się ze starej kultury chińskiej i opiera się na dwóch głównych żywiołach: ogniu (feng) i wodzie (shui). Głównym założeniem tej sztuki projektowania wnętrz jest swobodny przepływ energii przez wnętrze.

Czy we współczesnej architekturze wnętrz jej wytyczne są brane pod uwagę?

1. Trzy pierwsze kroki w aranżacji wnętrza według feng shui

• Oczyszczenie
Zgodnie z zasadami feng shui na początku aranżacji wnętrz powinniśmy oczyścić wnętrze. Oznaczało to wyzbycie się wszystkich nielubianych i nieużywanych przedmiotów. Ten krok miał zapewnić oczyszczenie.

My, niestety, często mamy tendencję do ” chomikowania” różnych niepotrzebnych rzeczy, których szkoda nam wyrzucić. W efekcie rzeczy te wzbudzają w nas złe emocje i są siedliskiem kurzu.

• Dobre oświetlenie i czyste powietrze
Chińska sztuka aranżacji kładła duży nacisk na świeże powietrze oraz dobre światło.

Spełnić te wymagania pozwoli nam wkomponowanie roślin oczyszczających powietrze oraz zainstalowanie świetlówek lub LED o szerokim spektrum światła zbliżonym do naturalnego
• Podział na sfery życia
Według starochińskiej filozofii każda część domu powinna być podzielona. Odbywa się to na bazie ośmiokątnego diagramu bagua. Dzieli on wnętrze domu na różne elementy energetyczne związane z karierą, rodziną majątkiem, zdrowiem, rozwojem dzieci i przyjaznymi ludźmi itd.

źródło: wikipedia Osiem trygramów z nazwami i reprezenotwanymi przez nie siłami przyrody

źródło: wikipedia
Osiem trygramów z nazwami i reprezenotwanymi przez nie siłami przyrody

We współczesnym świecie ma to o tyle zastosowanie, że przecież każdy z nas potrzebuje miejsca do pracy, przyjmowania gości, nauki itd. My także dzielimy mieszkania na odpowiednie strefy zapewniające ich funkcjonalność.

2. Pięć elementów feng shui

Ta chińska sztuka aranżacji wnętrz swoją filozofię opiera na żywiołach. Według niej wpływ na wszystko mają: ziemia, ogień, woda, drewno i metal. Zaleca zrównoważone proporcje tych żywiołów w strefach naszego domu wyznaczonych z pomocą bagua. Feng shui nadaje każdemu z żywiołów określone formy i kolory.

• Ziemia
Według feng shui jest żywiołem, który ma wpływ na siłę fizyczną, zdrowie oraz stabilność i zdrowie. Przypisuje jemu barwy naturalnie kojarzące się z ziemią, czyli brązy, beże i zielenie. Towarzyszyć temu mają formy zbliżone do kształtu ziemi, a więc kwadraty, prostokaty, rzeczy niskie i płaskie.
• Ogień
Pozytywnie wpływa na odwagę i zdolności przywódcze. W aranżacji wnętrz towarzyszy temu kolor czerwony oraz odcienie różu i fioletu.
• Woda
Żywioł ten ma ogromne znaczenie dla feng shui. Wpływa on na emocje oraz duchowość. Czarny oraz ciemne kolory potęgują działanie żywiołu. Związane z wodą formy są falujące i nieregularne.
• Drewno
Korzystnie wpływa na rozwój oraz kreatywność. Z tego powodu zalecany jest przez feng shui do pokoi dziecięcych. Żywiołowi towarzyszą podłużne kształty. Z żywiołem łączy się zielony oraz niebieski.
• Metal
Jemu przypisane są: logika myślenia, jasność myśli, zdolności analityczne. Metal wspomaga koncentrację. Feng shui kojarzy z nim okrągłe i owalne formy. Przypisuje się mu szarość, biel, srebro, a nawet pastelowe barwy.
Zapraszam do śledzenia naszych publikacji, dalszy ciąg publikacji wkrótce
Aranżacje wnętrz „ Vena” Lublin Warszawa oraz online – Urszula Tomaszewska