Salon z kuchnią – razem, czy osobno?

Coraz częściej projektujemy salon i kuchnię jako jednoprzestrzenne. Aranżacja wnętrz, których salon połączony jest z kuchnia nie jest zadaniem łatwym.

SONY DSC

Powinno się je projektować z bardzo dużą rozwagą. W otwartych wnętrzach tak zwane hity sezonu szybko mogą się opatrzyć, dlatego wielokrotnie musimy przeanalizować co ostatecznie znajdzie się w tych pomieszczeniach. Wnętrza, które są jednoprzestrzenne wymagają bardziej ponadczasowej aranżacji. Ostre modne kolory mogą być w nich użyte w elementach łatwych do wymiany, żeby , gdy nam się znudzą można było się ich łatwo pozbyć. Nie tylko kolor, ale i forma mają być ponadczasowe.

Kuchnia zamknięta czy otwarta ?

 

Postawione na wstępie pytanie budzi bardzo wiele wątpliwości. Każde z rozwiązań ma plusy i minusy. O wyborze opcji w znacznej mierze decyduje metraż. Dużą rolę w podjęciu decyzji odgrywa również charakter i zwyczaje domowników. Na rozstrzygniecie powinny mieć wpływ również zwyczaje kulinarne.

 

Otwarte kuchnie mają wiele zalet. Główną jest przestronność. Wnętrza połączone są dużo lepiej doświetlone. Za połączeniem kuchni z salonem przemawia nieduża powierzchnia pomieszczeń. W sytuacji, gdy kuchnia jest mała, a salon niewielki  wyburzenie ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami pozwala uzyskać przestronne wnętrze. Zespolenie takie sprawia, że niewielkie kuchnie sprawiają wrażenie dużych, pomimo nie zwiększenia ich powierzchni . Często brak ścianki działowej poprawia ergonomię pomieszczeń. To idealne rozwiązanie dla właścicieli ciemnych kuchni pozbawionych okna. Przy jednoprzestrzennych wnętrzach o wiele łatwiej jest umieścić stół z krzesłami. Niekiedy jest to jedyna szansa na zaaranżowanie jadalni. Otwarta kuchnia jest doskonałym rozwiązaniem dla osób lubiących wspólne przygotowanie posiłków. Ułatwia integrację z osobami towarzyszącymi w salonie.

 Kuchnia bez drzwi to rozwiązanie dla porządnych

Wybierając otwartą kuchnię musimy zdecydowanie bardziej dbać o utrzymanie w niej porządku. Jest to niekorzystne rozwiązanie dla bałaganiarzy, gdyż nie da się ukryć nieporządku za zamkniętymi drzwiami. Musimy być bardzo skrupulatni utrzymywaniu czystości, bowiem każdy będzie miał „wgląd” do naszej kuchni. Nie decydujmy się na aranżację otwartej kuchni, jeśli  często gotujemy mocno aromatyczne potrawy, jak  przykładowo bigos lub preferujemy kuchnię chińską. We wnętrzu otwartym zapachy będą się długo utrzymywały w całym pomieszczeniu. Można je wprawdzie częściowo zneutralizować przez zastosowanie  pochłaniacza, ale niestety całkowicie ich nie zniwelujemy. W otwartej kuchni ważne jest zamontowanie okapu. Powinien być on nie dosyć, że wydajny to jeszcze cichy. Podczas gotowania ulatnia się nie tylko zapach, lecz i duże ilości lotnych substancji, które osiadają także na kanapach w salonie.

We wnętrzach jednoprzestrzennych dużo bardziej narażeni jesteśmy na hałasy towarzyszące gotowaniu, na przykład mikser. Mogą one bardzo przeszkadzać innym domownikom w oglądaniu telewizji. Projektując otwartą kuchnię warto zaaranżować salon i kuchnię w jednym stylu, co nie oznacza w jednym kolorze. Dobrze, gdy pomieszczenia te są zaplanowane we wspólnym stylu.

Argumentów przemawiających za aranżacją zamkniętej kuchni jest sporo. Kuchnia taka jest mniej rygorystyczna w utrzymywaniu porządku na bieżąco. W zamkniętej kuchni nie będą aż tak raziły niezmyte na czas naczynia, ani bałagan podczas przyrządzania posiłków. Dużą zaletą jest nierozprzestrzenianie się oparów i zapachów i oparów na inne pomieszczenia. Unikamy walki z usuwaniem tłustych oparów w części salonu. W osobnych kuchniach domowników nie rozpraszają hałasy, których przecież nie brakuje przy przyrządzaniu posiłków.

 

Głównym minusem osobnej kuchni jest mniejsza przestronność. Pomieszczenia, a szczególnie te małe mogą przytłaczać ciasnotą. Często w osobnej kuchni trudniej wygospodarować miejsce na stół. Ograniczeni ścianami nie możemy sobie podkraść troszeczkę powierzchni z salonu. Osoba szykująca jedzenie może się czuć trochę osamotniona, gdy musi się gotowaniem podczas, a  reszta bawi się w salonie.

 

Gustowny minimalizm

Salony połączone z kuchnią dużo efektowniej się prezentują, gdy urządzone są w minimalistycznym stylu. To salon powinien być dopasowany do aranżacji kuchni, a nie na odwrót. Względy praktyczne wpływają na to, że kuchnia z reguły pozbawiona jest ozdób. Nie dobrze komponowałaby się się z bogato udekorowanym salonem. O atrakcyjności projektu świadczy kolor, oświetlenie, stylistyka mebli oraz niekonwencjonalność rozwiązań ścianek i sufitów podwieszanych. Przy otwartych wnętrzach stosuje się również luksfery.

 

Indywidualny charakter kuchni i salonu możemy zaakcentować poprzez delikatne oddzielenie wyspą, barkiem lub stołem. Barek sporo bardziej zdaje egzamin przy dorosłych. W przypadku rodziny posiadającej małe dzieci w miejscu barku świetnie sprawdza się stół z krzesłami. Można przy nim wygodnie i bezpiecznie zjeść posiłek z dziećmi.

 

Pośrednim rozwiązaniem jest aranżacja częściowo otwartej kuchni. Jest to bezpieczne wyjście dla osób, które obawiają się ją w pełni odsłonić na pokój. Pozostawiając kawałek ściany pomyślmy o interesującym kształcie. Nie musi to być tylko wycięty mur. Popuśćmy wodze fantazji i stwórzmy wyjątkową przegrodę. Może być to forma schodków, prostokąta lub koła. Za każdym razem uzyskamy inny efekt.

W części jadalnej możemy urozmaicić aranżację poprzez wkomponowanie odpowiedniej linii podłogi. Tutaj nie jest ona narażona na wilgoć. Doskonale zda tutaj egzamin podłoga z drewna lub paneli. Połączenie terakoty z panelami wykreślić można w różnych ciekawych formach. Także podwieszany sufit powinien być wyjątkowy.

Przed zaakceptowaniem ostatecznej decyzji powinniśmy podsumować wszystkie dobre i złe strony każdego wariantu.

 

 

projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

 

 

 

Podsumowanie
Nazwa artykułu
Salon z kuchnią - Meble kuchenne Lublin
Opis
Salon połączony z kuchnią daje wrażenie przestronności. To bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy mają nieduży metraż oraz dla tych, którzy pragną się integrować. Meble kuchenne Lublin
Autor
Publisher Name
Meble kuchenne Lublin Vena w Domixie - opinie
Publisher Logo