Przy wyborze barw do naszego domku potrzebna jest spora wiedza o ich wpływie na nasze samopoczucie. To ważny aspekt w aranżacji wnętrz. Dobry projektant wnętrz potrafi wykorzystać moc kolorów, aby zniwelować niedostatki architektoniczne pomieszczeń. Kolory mają moc. Przez wybór właściwego koloru możemy wizualnie powiększyć małe i ciasne pomieszczenia. Ponure, ciemne północne pomieszczenia mieszkania mogą stać się miłe i przytulne.
Wybierając kolory najczęściej działamy intuicyjnie. Pewne barwy lubimy, niektóre nas denerwują. Niejednokrotnie brakuje nam odwagi do użycia w aranżacjach zdecydowanych barw. Tak mogą powstać jałowe, pozbawione nastroju wnętrza.
Kolor wspomaga styl wnętrza. Wprowadza nas w odpowiedni klimat. Relaksuje, dodaje wigoru, czasami niewłaściwie dobrany kolor przygnębia. Projekty wnętrz, w których wykorzystujemy wiedzę na temat kolorów są o wiele trafniejsze . Prawidłowe dobranie kolorów powoduje, że niektóre elementy wystroju stają się dominujące, a inne znikają w tle.
Osoba, która robi projekt wnętrza powinna bardzo dużo wiedzieć o kolorach. Obecnie popularna jest także wiedza o energii barw. Symbolika kolorów jest głęboko zakodowana w naszej podświadomości:
- biel to czystość
- czarny – to kolor żałoby
- złoto kojarzy się z bogactwem.
- czerwień oznacza elementy ostrzegawcze, jest to najbardziej widoczny kolor.
Jednym z rodzajów segregacji barw jest rozróżnienie na kolory:
- uspokajające
- pobudzające.
Aranżacja wnętrza, w której wykorzystujemy ta wiedzę kończy się sukcesem. Posiadając informacje o barwach możemy tworząc projekt wnętrza dokonać odpowiedniego wyboru.
Od czego zacząć wybierając kolorystykę?
Powinniśmy określić jaki charakter będzie miała nasza aranżacja wnętrza. Na poczatku wybierzmy barwę wiodącą. Najlepiej, gdy wyraziste kolory stosujemy w elementach łatwych do wymiany. Mały koszt ich zmiany spowoduje, że projekt wnętrza będzie odważniejszy, a kiedy wyjdzie z mody łatwo będzie można ponownie zaprojektować wnętrze zgodnie z aktualnymi trendami. Modne barwy zachwycają z reguły tylko na początku, ale po jakimś czasie zwyczajnie się ” przejadają” .Aranżacje wnętrza w kolory jednobarwne niekiedy pozbawione są przestrzenności. Głębię i światło z takiego wnętrza łatwo wydobyć poprzez zastosowanie kontrastowych kolorów. Uważajmy, bowiem przewaga koloru ciemniejszego może przytłoczyć. Pamiętajmy, że nawet nieduże ciemne płaszczyzny „wychodzą” na pierwszy plan. Decydując się na dużą powierzchnię kontrastu powinniśmy uważać, by nie zachwiać optycznej równowagi wnętrza.
Tworząc aranżacje wnętrz dodatkowe efekty uzyskujemy poprzez odpowiednie nasycenie barw i ich zestawienia:
ciemny kolor wydaje się bliższy, jasny – dalszy.
„podwyższymy” wnętrze malując sufit białym kolorem.
gdy pokój jest podłużny, dobrze gdy krótkie ściany pomalowane są ciemniejszym kolorem, co optycznie skraca pomieszczenie.
pastelowa barwa wydaje się być daleka – to dobry kolor do oddalenia ścian w zbyt wąskim pomieszczeniu, na przykład w przedpokoju
kolor piasku można wykorzystać do przybliżenia ścian.
Wrażenia kolorystyczne możemy jeszcze spotęgować stosując różną strukturę. Gładka i błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona niż chropowata, choć w tym samym kolorze.
Dzięki kolorom możemy osiągnąć ulubiony klimat wnętrza:
przytulny (czyli blisko i ciepło). To półmrok, otoczenie ze wszystkich stron, miękkość i ciepło. Atmosferę taką uzyskamy dzięki użyciu brązów, oranżu i żółcieni.
przestronnie – oznacza przedmioty dość odległe od siebie. Odczucie przestrzeni, światła i dalekiej perspektywy dają kolory chłodniejsze.
Błędem będzie więc tworzenie wnętrza przytulnego i przestrzennego naraz. Te dwa aspekty w zasadzie się wykluczają. Przytulny może być na przykład kącik, ale nie cała przestrzeń wnętrza. Tworzenie „przytulnej przestrzeni” grozi dusznością i… brakiem przestrzeni.
projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Warto przeczytać: