Które kolory łaczyć ze sobą?

Dobór barw w aranżacji wnętrza jest nie takim łatwym zadaniem. Przede wszystkim blokuje nas ranga tej decyzji, bowiem przez wiele lat będziemy patrzeć na nasze wnętrza.

Aranżacja wnętrz Lublin

Aranżacja wnętrz Lublin

 Przy wyborze kolorów zaczynamy od wyboru barwy wiodącej. Jego tonacja ma ogromne znaczenie. Jaki to kolor wiodący? Otóż to barwa, która jest dominująca, np. czerwona ściana. Pomimo, że umieszczana jest w niewielkich przestrzeniach, ma bardzo duży wpływ na klimat naszego wnętrza. Wyobraźmy sobie wnętrze w jasnych beżach i jedną ścianę w kolorze czerwonego wina. Takie połączenie stworzy zupełnie inny charakter niż te same subtelne beże połączone z jedną ścianą w barwie cappuccino.

 

 

Większe nasycenie ciepłych kolorów wizualnie przybliża. Jeśli chcemy optycznie oddalić ścianę powinniśmy rozbielić barwę.

 

 Paleta odcieni

 

 Czysta biel prezentuje się ładnie tylko w połączeniu z kolorami jaskrawymi. Biel zestawiona z naturalnym kamieniem nie da dobrej kompozycji, bowiem tonacje kamienia nigdy nie są do końca białe. Występuje w nich złamana biel. W aranżacji wnętrz korzystamy ze złamanych, a nie czystych odcieni barwy.  Sięgajmy po odcień koloru podstawowego, wówczas kolory łatwiej się dostosują do otoczenia. Pod podstawową nazwą jednego koloru mieści się szeroka paleta jego odcieni.

 

 Bezpieczne kolory

 

 Barwy, które zawsze pasują do wszystkich innych to: biały, szary i czarny

 

 Moje połączenia kolorów

 

 Według mnie dobór barw to bardzo indywidualna kwestia. Uważam,  że niezależnie od zestawu kolorów należy ograniczać ilość barw w jednym pomieszczeniu. Zbyt dużo tworzy optyczny chaos i daje wrażenie bałaganu.

 

Ja przy projektowaniu wnętrz staram się pilnować zasady ” Dominant jest jeden”, co znaczy, że wybieram jeden kolor wiodący, a reszta stanowi tło.

 

 Kolory, których ja bym nie połączyła

 

 Każdy z nas ma swoje upodobania, ja także. Ja osobiście we wnętrzach nie połączyłabym czerwieni z różem, różu z żółtym, oranżu z czerwienią, jasnego beżu z bladym różem i wielu innych zestawień.

 

Jeśli nie wiemy jak zestawić kolory bezpieczniej jest wyraziste kolory stosować w małych dodatkach, które w razie czego można wymienić.

 

Z kolorami jest chyba podobnie jak z muzyką, po prostu trzeba je czuć. Jeżeli nie mamy tej wrażliwości obserwujmy rożne zestawienia.

Podobne tematy:

Projektant wnętrz Lublin Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
https://www.kuchnie-vena.p

Podsumowanie
Kolory w aranżacji wnętrz
Nazwa artykułu
Kolory w aranżacji wnętrz
Opis
Kolory mają ogromne znaczenie w aranżacji wnętrz.
Autor
Publisher Name
Aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa oraz przez Internet Vena
Publisher Logo