aranżacja wnętrz lublin

Światło ożywia wnętrza

Najlepiej zaplanować oświetlenie w domu już na samym początku ,mówi projektant wnętrz Lublin, Warszawa – Aleksandra Smereczyńska, przed budową albo generalnym remontem. Wtedy łatwiej wykonać odpowiednie przyłącza elektryczne. W każdym pomieszczeniu powinno być kilka źródeł światła. Bezwzględnym wymogiem jest oświetlenie górne, bowiem doświetla najlepiej.

Nawet zwiększona ilość bocznego oświetlenia nie jest w stanie go zastąpić.Właściwe zaplanowanie odpowiedniej ilości źródeł światła pozwala lepiej ukształtować przestrzeń, dostosowując wnętrza do aktualnych potrzeb. Odpowiednie rozłożenie światła pozwoli nawet zniwelować niedostatki architektoniczne. Specjaliści podpowiadają: doświetlenie górnej części pokoju optycznie podwyższa wnętrze, skierowanie światła w dół – zaciemnia i obniża wnętrze.

Górne oświetlenie mogą stanowić żyrandole, plafony, a także lampki halogenowe wbudowane w sufit podwieszony. Przy lampach zwisających warto uwzględnić ich długość, byśmy na co dzień nie zahaczali o nie głową. Z kolei zbyt krótkie żyrandole nie oświetlą wystarczająco odpowiednio wysokich pomieszczeń. Efektownie wyglądają nieduże lampy lub halogeny zestawione po kilka obok siebie. Kinkiety pozornie poszerzają wnętrza. W wydłużonym, ciasnym pomieszczeniu, skierowanie światła na krótsze ściany wyrównuje proporcje. Podświetlenie dyskretnym światłem ładnie eksponuje obrazy. Z reguły każde z domowych pomieszczeń służy do wykonywania różnych czynności, dlatego wymaga indywidualnego zaplanowania oświetlenia.

Oprócz wygodnego rozmieszczenia sprzętów ważne jest funkcjonalne zaplanowanie kuchennego oświetlenia. W kuchni najlepiej zdają egzamin plafony. Żyrandoleze względu na to, że zwisają dużo gorzej się prezentują, bowiem wchodzą w kadr mebli.W przeciętnej wielkości kuchni wystarczy jedna lampa umieszczona pośrodku sufitu lub nad stołem.

Gdy kuchnia jest większa należy pomyśleć o zastosowaniu większej ilości punktów świetlnych. Wtedy dodatkowy punkt możemy umieścić nad stołem. Najlepiej sprawdzają się tu żyrandole o regulowanej długości zawieszenia. Klosze lamp umieszczanych nad stołem powinny być zamknięte od góry. Snop światła jest wtedy skierowany jest na stół, a pozostała część pomieszczenia pozostaje w miłym klimacie.

Warto zadbać o to by nie żyrandol nie był zbyt jaskrawy, dobrze, aby miał możliwość regulacji. Można je opuszczać i podnosić zgodnie z potrzebą. Egzamin zdają również halogeny umieszczone w suficie podwieszanym. Bardzo istotną sprawą jest należyte oświetlenie blatu roboczego. Niewielkie lampki umieszczone pod wiszącymi szafkami kierują strumień światła na powierzchnie robocze. Równie dobrym rozwiązaniem jest świetlówka zamontowana pod szafkami górnymi. Prawidłowo zainstalowane oświetlenie nie może razić w oczy. W okolicach kuchenki powierzchnie robocze są doświetlane przez halogeny zamontowane w okapie.Stosowane do niedawna oświetlenie umieszczone nad górnymi szafkami nie zdaje egzaminu, bowiem stojąc przy blacie zasłaniamy światło padające z góry. Na stanowisko pracy pada wtedy cień.

Światło pozwala zarówno odpowiednio doświetlić jak i wyeksponować najciekawsze fragmenty pomieszczeń. Ma ogromne znaczenie w kreowaniu wnętrz.

Projektant wnętrz Urszula Tomaszewska

Podsumowanie
Światło w aranżacji wnętrz
Nazwa artykułu
Światło w aranżacji wnętrz
Opis
Bardzo ważną kwestią w aranżacji wnętrz jest prawidłowe oświetlenie. Wpływa ono zarówno na funkcjonalność, jak też na klimat wnętrza
Autor
Publisher Name
Aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa oraz przez Internet Vena
Publisher Logo

6 thoughts on “Światło ożywia wnętrza

 1. marix

  Ja mam w domu dużo światła. Dom wygląda fantastycznie. Traci klimat jak wyłączę te światła. Bardzo jesteśmy zadowoleni z projektu wnętrza.

 2. Zarowka

  Ja takze mam w domu sporo podswietlen. Wyglada to fajnie. Stronka ciekawa, chce się poczytac.

 3. mirek

  przy dzisiejszych cenach i kosztach ponoszonych z tytułu zużycia energii elektrycznej żarówki energooszczędne to priorytet, z umiejętnym wkomponowaniem ich w podwieszane sufity itd. nie macie problemu więc na tą chwilę nie mam co do tego wątpliwości, iż podchodzicie do swojej pracy z pełnym zaangażowaniem 😉
  dobre światło bije od Was 🙂

 4. marek i beata

  Nie zapominajcie przy projektowaniu o rachunku za prąd. Może oświetlenie energooszczędne. Z początku wprawdzie drożej, ale powinno się zwrócić

Możliwość komentowania jest wyłączona.