Kuchnia to serce domu. To miejsce, w którym koncentruje się życie rodzinne. Aranżacja kuchni to również kolor. Wybór jest duży i właśnie dlatego nie jest łatwy. Wiele czynników decyduje o tym jaki kolor mebli jest najkorzystniejszy dla naszej kuchni.Przy aranżacji kuchni mamy ogrom rozterek. Oto niektóre z nich.
1. Czarne meble kuchenne w połysku.
Bardzo modne w dzisiejszych czasach, bezsprzecznie efektownie wyglądają meble kuchenne w czarnym połysku. Zachwyt mija dość szybko, gdy widzimy jak bardzo jest to niepraktyczny kolor. Szczególnie jak do wnętrza wpada dużo światła eksponującego ścieżki kurzu i palców widocznych na tej ciemnej błyszczącej powierzchni. Efektowne, modne , a jednak mało praktyczne. Takie meble wymagają biegania ze szmatką na okrągło. Szczególnie odradzam w domach, gdzie są małe dzieci, mają one zwyczaj dotykać rączkami do drzwiczek ( będzie widać wszystkie paluszki).
2. Meble dolne ciemne, szafki górne jasne
Zestawienie takie sprawdza się się prawie w każdej aranżacji kuchni. Jasne szafki górne np. w kremowym kolorze rozświetlają wnętrze. Jest to barwa łatwa do utrzymania w czystości. Jasne kolory umieszczone na wysokości wzroku optycznie powiększają pomieszczenie. Świetnie też komponują się z ciemniejszymi szafkami dolnymi.
3. Meble kuchenne w jaskrawych kolorach.
Aktualnie bardzo modne rozwiązanie. Przy wyborze takiej kolorystyki warto uwzględnić charakter wnętrza. Stosowanie krzykliwych barw lepiej zdaje egzamin w osobno wydzielonym pomieszczeniu kuchennym niż we wnętrzach jednoprzestrzennych, w których może się szybko znudzić Należy jednak uwzględnić, czy meble kuchenne znajdują się we wnętrzu jednoprzestrzennym, czy w osobnym pomieszczeniu.
4. Szuflady czy szafki ?
Szuflady pozwalają na szybki i wygodny dostęp do wszystkich potrzebnych produktów. Przykładowo można wyjąć umieszczoną w głębi mąkę i włożyć ją na miejsce bez potrzeby wykładania wszystkich produktów znajdujących się przed nią.
W chwili obecnej popularne są szuflady z systemem cichego domykania. To bardzo wygodna technologia z dożywotną gwarancją. Szuflady możemy wyposażyć w organizery, które świetnie zagospodarują ich przestrzeń.
Szafki sprawdzają się do schowania większych gabarytowo przedmiotów, np. dużych garnków. Trudniej z szafki wydostaje się przedmioty typu cukier, mąka, szczególnie, gdy stoją na końcu szafki.
5. Meble kuchenne pod sufit
Niewątpliwie w każdej kuchni przydaje się pakowność. Tradycyjnie szafki górne mają 72 cm wysokości. To optymalny wymiar dla wysokości frontów meblowych. Jeśli musimy ze względu na pakowność podwyższyć meble górne to możemy użyjmy dwóch kolorów, lub szkła i koloru, aby optycznie podzielić wysokość.
6. Robić stół w kuchni, skoro mamy obok w jadalni ?
W odpowiedzi kilka pytań pomocniczych:
• W jakiej pozycji będziemy kroili sałatki np. na święta?
• Co będziemy robić oczekując, aż nam się ugotują, przykładowo, jajka. Stać?
• Czy nasze dzieci przy jedzeniu kruszą ? Jak wobec tego będzie wyglądał obrus w jadalni?
• Czy nasz gość ( koleżanka, kolega), który odwiedzi nas podczas gotowania będzie stał w kuchni, siedział w jadalni obok, czy może przerwiemy gotowanie?
7. Projekt kuchni zlecić firmie, czy zrobić samemu?
Z reguły i tak aranżacje kuchni, robione przez Studia Mebli Kuchennych, są odliczane od kosztów mebli kuchennych. Profesjonalny projektant posiada ogromną wiedzę na temat aranżacji kuchni. Łatwiej mu doradzić jak powinna wyglądać nasza kuchnia, bo na co dzień ma do czynienia z tym tematem. Nie targają nim takie emocje, jak nami, tym samym łatwo mu wybrać najlepsze rozwiązanie dla naszych wnętrz. Potrafi naświetlać wszystkie za i przeciw. Meble kuchenne robimy na ok. 20-25 lat. Nie możemy pokutować za błędy popełnione w aranżacji.
Projektant wnętrz Lublin „Vena” Urszula Tomaszewska