Prawidłowy dobór kolorów w aranżacji wnętrz

Przy wyborze barw do naszych wnętrz przydaje się  wiedza o oddziaływaniu barw. Kolory mają moc. Wybierając właściwy kolor możemy optycznie powiększyć niewielkie wnętrza. Ponurym, pozbawionym słońca północnym pomieszczeniom możemy dodać świetlistości. Za pomocą koloru możemy zmienić je w miłe i przytulne wnętrza.

Aranżacja wnętrza kolorem to istotna sprawa.

Wybierając kolory zwykle działamy pod wpływem intuicji. Pewne barwy lubimy, inne nas drażnią. Zdarza się, że w aranżacjach nie zwracamy szczególnej uwagi na kolory, lub nie mamy odwagi do użycia zdecydowanych tonacji. Łatwo wtedy o jałowe, pozbawione nastroju wnętrza. Niemniej jednak kolorystyka tworzy charakter wnętrza. Wprowadza nas w odpowiedni klimat. Dodaje wigoru albo przygnębia. Relaksuje lub drażni. Gdy dysponujemy odpowiednią wiedzą na temat kolorów aranżacje wnętrz są o wiele korzystniejsze.

Odpowiedni dobór barw powoduje, że niektóre elementy wystroju stają się dominantami, a inne stanowią tło. Osoba wykonująca projekt wnętrza powinna sporo wiedzieć o kolorach. Obecnie dużo uwagi poświęca się energii kolorów. Symbolika kolorów jest głęboko zakodowana w naszej podświadomości: czarny – oznacza żałobę, biel to czystość, niewinność; złoto – bogactwo i luksus. Znaki ostrzegawcze, czy reklamy oznaczamy na czerwono, gdyż jest to kolor łatwo rzucający się w oczy. Jednym z bardziej popularnych podziałów barw jest rozróżnienie na kolory uspokajające i pobudzające. Aranżacja wnętrza oparta na znajomości oddziaływania kolorów to klucz do sukcesu.

Od czego zacząć wybierając kolorystykę? Musimy ustalić jaki charakter będzie miało projektowane wnętrze. W pierwszej kolejności wybierzmy kolor wiodący. Intensywne barwy stosujemy w elementach łatwych do wymiany. Sprawi, że projekt wnętrza będzie odważniejszy, a gdy moda na dany kolor przeminie łatwo będzie można ponownie zaaranżować wnętrze zgodnie z obowiązującymi trendami. Przykładowo aranżując kuchnię fronty meblowe możemy wybrać w kolorze ecru, a ścianę w kolorze śliwkowym. Pozwoli to na łatwe odświeżenie wizerunku kuchni w przypadku, kiedy kolor śliwkowy wyjdzie z trendów. Modne barwy fascynują na początku, ale po pewnym czasie męczą.

Jednobarwne aranżacje wnętrza często pozbawione są przestronności. Głębię i światło z takiego wnętrza można wydobyć przez zastosowanie kontrastowych barw. Proporcje nie powinny być równe, ale przewaga koloru ciemniejszego może przytłoczyć. Pamiętajmy, że nawet niewielkie ciemne „wychodzą” na pierwszy plan. Na przykład na dużej jasnej ścianie naszą uwagę zwraca mała ciemna rama obrazu. Decydując się na dużą powierzchnię kontrastu należy uważać, by nie zachwiać optycznej równowagi wnętrza. W aranżacji wnętrz dodatkowe efekty uzyskujemy poprzez odpowiednie nasycenie barw i ich zestawienia:

• ciemny kolor wydaje się bliższy,
• jasny – dalszy. •
• „podwyższymy” wnętrze malując sufit białym kolorem.•
• gdy pokój jest podłużny, dobrze gdy krótkie ściany pomalowane są• ciemniejszym kolorem, co optycznie skraca pomieszczenie.
• pastelowa barwa wydaje się być daleka – to dobry kolor do oddalenia ścian w zbyt wąskim pomieszczeniu, na przykład w przedpokoju kolor piasku można wykorzystać do przybliżenia ścian.
Wrażenia kolorystyczne możemy jeszcze spotęgować stosując różną strukturę.
• Gładka i błyszcząca powierzchnia wydaje się bardziej oddalona niż chropowata, choć w tym samym kolorze.

Dzięki kolorom możemy osiągnąć ulubiony klimat wnętrza:
• przytulny (czyli blisko i ciepło). To półmrok, otoczenie ze• wszystkich stron, miękkość i ciepło. Atmosferę taką uzyskamy dzięki użyciu brązów, oranżu i żółcieni. –
• przestronnie – oznacza przedmioty dość odległe od siebie. Odczucie przestrzeni, światła i dalekiej perspektywy dają kolory chłodniejsze.
Pomyłką będzie więc tworzenie wnętrza przytulnego i przestrzennego naraz. Te dwa aspekty w zasadzie się wykluczają. Przytulny może być na przykład kącik, ale nie cała przestrzeń wnętrza. Zrobienie „przytulnej przestrzeni” grozi dusznością i… brakiem przestrzeni.

projektant wnętrz Vena – Urszula Tomaszewska

autor: Projekty wnętrz Lublin Vena- publikację znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • kolory mebli kuchennych
  • jaki kolor do kuchni do jasnych mebli
  • jaki kolor mebli do kuchni
Podsumowanie
Kolory w aranżacji wnętrz
Nazwa artykułu
Kolory w aranżacji wnętrz
Opis
Właściwy dobór kolorów powoduje, że niektóre elementy aranżacji stają się dominantami, a inne stanowią tło. Projektant wnętrz powinien sporo wiedzieć o barwach.
Autor
Publisher Name
Aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa oraz przez Internet Vena
Publisher Logo

One thought on “Prawidłowy dobór kolorów w aranżacji wnętrz

Możliwość komentowania została wyłączona.