Aranżacja wnętrz – styl francuski

Szyk i elegancja to cechy tego stylu. Wnętrza aranżowane w tym trendzie są wytworne, ale też nie przesadnie bogate. Aranżacje są bardzo reprezentacyjne, a jednocześnie przytulne.

Francja od wieków słynęła z kultury i sztuki. Znalazło to także odbicie w projektowaniu wnętrz. Duszę mieszkaniom nadają rodzinne pamiątki, zabytkowe meble i różne bibeloty przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Jeśli chcemy urządzić mieszkanie w stylu francuskim powinniśmy zastosować dwa kierunki stosowane w aranżacji wnętrz:

  1. Eklektyzm – nurt polegający na łączeniu ze sobą mebli i elementów wyposażenia wnętrza z rożnych epok. Często są to meble w stylu rokoko ( Ludwik XV) i francuskiego klasycyzmu ( Ludwik XVI). Nadal w tym stylu produkuje się stoły, fotele i sekretarzyki.
  2. Autentyzm – polega on na zachowaniu wieku mebli bez renowacji wedle zasady – pokażmy wiek mebla. Wymienia się jedynie tapicerkę, dobierając ją na wzór starej.

Cecha aranżacji w stylu francuskim są tkaniny. Od wieków stanowiły one dumę Francji. We wnętrzach znajdziemy liczne poduchy, piękne narzuty i zasłony. Wzornictwo oparte jest na wzorach ze starych gobelin projektowanych przez wybitnych artystów.

Kolorystyka – biele, szarosci, beze, odcienie pasteli. zdobienia srebrne i złote.

Zdobienia – motywy liści nenufarów, lilii i muszli. Meble zdobione rzeźbieniami w kształcie kwiatów, liści i trzcin. Czasami zdobieniami są aplikacje ze złoconego brązu.

Jedynie nowoczesność Francuzi zachowują w aranżacji łazienek i wyposażaniu mebli kuchennych w AGD.

Projektant wnętrz Lublin – Vena – Urszula Tomaszewska