Aranżacja wnętrza w stylu hiszpańskim

Jedną z odmian stylu nowoczesnego jest styl hiszpański. Charakter tego trendu nawiązuje do wnętrz z Nowego Yorku. Pomimo stylizacji posiada indywidualne cechy tworzące własny, rozpoznawalny trend.

Hiszpański design cechuje połączenie uniwersalnych elementów z własną wielowiekową tradycją. Wzorowane na historii  przedmioty odwołujące się stylistyką do włoskich i skandynawskich wnętrz mają swoją własną ornamentykę, kolor i ciekawy detal. Aranżacje hiszpańskie charakteryzują się motywami zwierzęcymi i roślinnymi prezentowanymi w schematyczny sposób. W dekoracjach spotyka się niezwykle charakterystyczny motyw byka oraz wyraziste motywy geometryczne ( inspiracje pochodzące ze sztuki prekolumbijskiej). Nie brakuje tutaj  zainspirowanych kulturą muzułmańską arabeski i kaligrafii .

Aranżacje w stylu hiszpańskim cechują:

  1. Stosowanie we wnętrzach płytek ceramicznych z których słynie Hiszpania. Znajdują się one nie tylko na podłogach, lecz również na blatach stołów.
  2. Wyraziste i czyste kolory. Często barwy łączy się na zasadzie kontrastów. Zestawia się błękit z  żółcią, zieleń z czerwienią. Takie energetyczne wielobarwne wzornictwo spotykamy na tkaninach,  ozdobnych drobiazgach, naczyniach, a również na ścianach. Użycie tych kolorów  stwarza  wnętrza charakterystyczne dla  aranżacji hiszpańskich wnętrz.
  3. Meble mają proste, nowoczesne kształty. Niekiedy jakimś szczegółem odwołują się do wzornictwa z minionych czasów, na przykład charakterystycznym wygięciem nóg stołu czy fotela. Meble zrobione są z ciemno brązowego drewna lub materiałów je imitujących. W stylu tym rzadko spotykamy metal i tworzywo.
  4. Charakter wnętrzom hiszpańskim także nadają dodatki. Fotografie i obrazki w ramkach, lampiony, ozdobne naczynia i świeczniki powodują, że aranżacja wnętrz, której podstawą są  minimalistyczne meble nie wydaje się być zimna i ascetyczna.

Projektant wnętrz Lublin – Urszula Tomaszewska

Warto przeczytać:

  1. Aranżacja w stylu angielskim
  2. Styl japoński
  3. Salon w stylu empire
  4. Kuchnia w stylu skandynawskim