Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta?

Zadane w tytule  pytanie stwarza bardzo dużo wątpliwości. Każda z opcji ma plusy i minusy. Czynnikiem decydującym o wybraniu któregoś wariantu jest przede wszystkim metraż. Ważną rolę w podjęciu decyzji odgrywa także charakter i zwyczaje domowników. W rozstrzygnięciu kwestii należy mieć na uwadze upodobania kulinarne mieszkańców.

Otwarte kuchnie mają wiele zalet. Podstawową jest przestrzeń i wygoda użytkowania. Wnętrza jednoprzestrzenne są dużo lepiej doświetlone. Za połączeniem kuchni z salonem przemawia mała powierzchnia pomieszczeń.

Meble kuchenne Lublin

Meble kuchenne Lublin

W sytuacji, gdy mamy małą kuchnię i nie za duży salon wyburzenie ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami pozwala uzyskać przestrzenne wnętrze. Wyburzenie takie pozwala nawet niewielkie kuchnie uczynić optycznie przestronnymi.

Brak ścianki powiększa ustawność pomieszczeń. To idealne rozwiązanie dla posiadaczy ciemnych kuchni, pozbawionych okna. W otwartych wnętrzach o wiele łatwiej jest zmieścić stół z krzesłami. Niekiedy to jedyna szansa na wygospodarowanie jadalni. Otwarta kuchnia jest dobrym rozwiązaniem dla ludzi lubiących wspólne przygotowanie posiłków. Pozwala na całkowitą integrację z osobami towarzyszącymi w salonie.

Decydując się na otwartą kuchnię powinniśmy przestrzegać w niej porządku. Jest to niedobre rozwiązanie dla bałaganiarzy, bowiem nie da się ukryć nieładu za zamkniętymi drzwiami. Każdy będzie miał „wgląd” do naszej kuchni. Nie wybierajmy otwartej kuchni, jeżeli często przyrządzamy potrawy mocno aromatyczne na przykład bigos lub preferujemy kuchnie chińską. W takich wnętrzach zapachy będą się długo utrzymywały w pomieszczeniu. Można je wprawdzie częściowo zneutralizować przez zastosowanie odpowiedniego pochłaniacza, ale i tak całkowicie ich nie zniwelujemy.

W otwartej kuchni istotne jest zamontowanie wydajnego i cichego okapu. W trakcie gotowania ulatnia się nie tylko zapach, także duże ilości lotnych substancji, które osiadają m.in. na kanapach w salonie. W kuchni połączonej z salonem narażeni jesteśmy na hałasy dochodzące z kuchni. Oglądanie telewizji zagłuszać nam może odgłos miksera lub zmywarki. Sporo trudniej jest zaprojektować otwartą kuchnię. Styl kuchni i salonu muszą ze sobą korespondować, co nie zawsze jest łatwe w aranżacji.

Kuchnia za drzwiami

Wnętrza, a szczególnie te małe, mogą przytłaczać ciasnotą. Są mniej ustawne, często trudno wygospodarować w nich kącik na stół. Możemy czuć się w niej trochę osamotnieni, gdy zmuszeni  jesteśmy zająć się gotowaniem podczas, gdy reszta bawi się w salonie.

Projektant wnętrz Lublin – Vena Urszula Tomaszewska

One thought on “Kuchnia otwarta na salon czy zamknięta?

Możliwość komentowania została wyłączona.