Styl kolonialny w aranżacji wnętrz

Na każdy ze stylów w aranżacji wnętrz mają wpływ jakieś kultury. Styl kolonialny stworzył się w XIX wieku w posiadłościach brytyjskich, Azji i Afryce, dlatego mocno wiąże się z afrykańskimi i wschodnimi wpływami.

 

Styl kolonialny to połączenie klasycznych wystrojów wnętrz z egzotyką. Priorytetem w stylu kolonialnym jest elegancja, naturalność oraz wygoda naturalne. Styl kolonialny powstał w XIX wieku, głównie w brytyjskich posiadłościach w Afryce i Azji. W bardzo ciekawy sposób komponuje elementy klasyczne elementy angielskie z akcentami orientalnymi i afrykańskimi. Jest to lubiany przez wiele osób sty w aranżacji wnętrz. Łączy klimat komfortu ze wspomniani z dalekich podróży.

Meble

 Wykonane są z egzotycznego, ciemnego drewna, takiego jak tek, mahoń, palisander, akacja azjatycka.Rattan i bambus to często używane materiały. W małych pomieszczeniach starajmy się nie wstawiać ich zbyt dużo, bowiem ich ciemna barwa i masywność może przytłoczyć aranżowane wnętrze.

aranżacja w stylu kolonialnym

Aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym. Foto źródło: https://www.art-pol.pl/

Zdobienia są inspirowane sztuką Indii lub Azji. Spotkamy wśród nich komody z licznymi szufladkami, przeszklone biblioteczki i masywne biurka.

aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym

Aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym. Foto źródło: https://www.art-pol.pl/

Charakterystyczne są części wykonane z rattanu lub bambusa, które nadają lekkości.

Kolory

 Naturalne subtelne kolory „ziemi”. Przede wszystkim wanilia, biel, brązy i zieleń. Te kolory świetnie podkreślają charakter ciemnych, drewnianych mebli.

Ściany z reguły są pomalowane, natomiast na podłogach znajdują się deski, parkiet, lub terakota. Lubianym w tym stylu akcentem są  belki na suficie wykonane z ciemnego drewna

 

Roślinność i dodatki

 Dużo zieleni, szczególnie mile widziane te z większymi liśćmi. Głównymi dekoracjami wnętrz są pamiątki z podróży. Egzotyczne posągi i ozdobne naczynia fanatycznie określają charakter wnętrza.

Tkaniny

 Zwiewne tiule i woale w stylu kolonialnym wykorzystuje się na firanki. W sypialni tworzone są z nich romantyczne moskitiery rozciągnięte nad łóżkiem. Tkaniny obiciowe są jasne, gładkie ewentualnie w kwiatowe motywy.

Kropką nad „i” stanowią ciężkie tkaniny we wzory inspirowane Wschodem a także dekoracje imitujące skóry dzikich zwierząt. W oknach popularne są również bambusowe rolety okienne.

Aranżacje wnętrz Lublin – Vena – Urszula Tomaszewska

  1. Kuchnia w stylu prowansalskim więcej…