Meble kuchenne. Jaki styl wybrać?

Dawno minęły czasy, w których za meblami stało się  wielogodzinnych kolejkach. Aktualnie meble kuchenne są, można powiedzieć, wszechobecne. Wybór wydaje się być niczym nie ograniczony.

Meble kuchenne Lublin

Meble kuchenne Lublin Vena – kuchnia w stylu angielskim

Aranżacja kuchni obecnie pozwala w pełni spełnić marzenia. Jednak ten nadmiar czasami sprawia trudność w wybraniu  kuchni marzeń. Warto zapoznać się z różnymi stylami, aby wybrać ten swój jedyny.

 

Kuchnia klasyczna

To styl, który tak naprawdę nigdy nie przemija. Cechuje się on klasycznymi rozwiązaniami. Brak w nim form typowo nowoczesnych. W stylu tym drzwiczki mebli kuchennych mają różne frezy. Popularny jest ramiak oraz lekko wyprofilowany łuk. Do tego nurtu pasują różne odcienie drewna orzechowego, czereśni, calvadosu  oraz mahoniu. Wyposażeniem takiej kuchni będzie tradycyjna glazura o wielkości 10 x10.  W górnych szafkach stosowane są  witryny, proste lub ze szprosami. Kuchnie tradycyjne nie wychodzą z mody nigdy. Klasyka jest wieczna w przeciwieństwie do awangardowych pomysłów, które szybko mogą się znudzić.

W styl klasyczny wchodzi między innymi styl rustykalny. Projektanci nawiązują do dawnej kultury. Kuchnie sprawiają wrażenie zamieszkanych od lat. Styl ten nadaje kuchni ciepły i przytulny klimat. Akcentuje piękno naturalnego  drewna. Charakteryzują go drewniane fronty zdobione frezami, pilastrami i gzymsami. W stylu rustykalnym spotyka się postarzane, patynowane fronty. Przeszklone szafki często ozdobione są witrażami. W dużych kuchniach niekiedy drzwiczki mocuje się do murowanych ścianek z glazurą. W takich stylizacjach spotyka się także płytki w miejscu blatów. Nie jest to jednak rozwiązanie łatwe do utrzymania w czystości. Do rustykalnej kuchni najbardziej pasuje sprzęt AGD stylizowany na dawnych urządzeniach. W takiej aranżacji świetnie  prezentuje się stylizowany okap wykończony drewnem. Imponująco wyglądają w niej witryny i kredensy. Dekoracją takiego stylu są mosiężne i porcelanowe dodatki, babcine słoiki z przetworami stojące na szafkach i kredensach. Kuchnie w tym stylu dużo lepiej prezentują się na dużej przestrzeni.

Kuchnia w stylu prowansalskim

Trend ten coraz bardziej wchodzi na polski rynek. Styl ten wywodzi się z południa Francji, z Prowansji. Liczne frezy i koronki mogą oczarować bez reszty. Sielski klimat  tworzą naturalne materiały, proste formy oraz ciepłe kolory ziemi i szafranu. Motywy zaczerpnięte z natury stanowią inspirację dla kuchni prowansalskiej. Charakteryzują go beże i biele. W kuchni prowansalskiej drzwiczki wykonane są najczęściej z naturalnego drzewa z ozdobnymi i szybami witrażowymi. Meble występują w kolorach bieli i écru. Na ścianach znajduje się glazura(10×10) w słonecznych kolorach. Tradycyjne szafki kuchenne w stylu prowansalskim można zastąpić ceglaną zabudową z prostymi, pomalowanymi farbą frontami albo z zasłonkami z materiału. Czasami meble dekorowane są ręcznie malowanymi motywami. Kuchnie w stylu prowansalskim mają ciepłą i przytulną atmosferę.

Podobnym stylem jest kuchnia w klimacie angielskim. Cechują ją białe lub lekko kremowe fronty z delikatnym frezem. Zdobią przeszklone witryny ze szprosami z wyeksponowanym serwisem. Kropkę nad ” I ” stanowią pilastry i listwy gzymsowe.

 

W tego typie kuchni często stosuje się blaty drewnopodobne.

Duża ilość przeszkleń oraz złamana biel frontów tworzą kuchnię przytulna i jednocześnie przestronną.

 

Kuchnia nowoczesna

Proste formy, geometryczne kształty, minimalizm, metal i szkło to główne cechy stylu nowoczesnego. Charakteryzuje go prostota. Styl ten daje projektantom wnętrz ogromne pole do popisu. Trend nadaje się do aranżacji zarówno dużych, jak i małych kuchni. Odpowiednio dobrana kolorystyka pozwoli zniwelować niedostatki architektoniczne. Jasna pastelowa barwa zalecana jest w małych wnętrzach, ciemna nadaje się do pomieszczeń o dużej powierzchni. Fronty mebli wykonane są z drewna, forniru, MDF-u foliowanego, arylowanego i lakierowanego. Połączenie tych materiałów z ascetycznym wzornictwem sprzętu AGD, szkła, metalu sprawia wrażenie przestronności. Niezwykle ważnym elementem nowoczesnego wnętrza, jest prawidłowo dobrane oświetlenie. Dzięki odpowiednio zamontowanym punktom świetlnym możemy optycznie powiększyć wnętrze. Kuchnie nowoczesne można podzielić na kilka grup w zależności od ich stylizacji.

Laboratoryjna

Kuchnie te są sterylne. Aluminium, szkło i elementy  wykonane ze  stali nierdzewnej – te materiały określają styl. Meble kuchenne mają charakter ascetyczny, pozbawiony zdobień. Kuchnie takie są urządzone jest w minimalistycznym, bardzo uporządkowanym stylu. Cechują je chłód i powtarzalność. Urok prostoty osiągniemy poprzez zaprojektowanie geometrycznej linii mebli oraz zastosowanie chłodnych materiałów i barw. Cechą tego stylu jest sterylność. Odpowiednio dobrane światło akcentuje wyrafinowany chłód wnętrza. Zalecana jest chłodna paletę barw. Dominuje biel i szarość. W takich kuchniach najczęściej stosuje się  fronty lakierowane. Wysoki połysk drzwiczek podkreśla nowoczesność. Przy wybieraniu tego stylu należy mieć na uwadze fakt, że stalowe elementy są, niestety, dość trudne do utrzymania w czystości.  Przy zakupie lodówki wykonanej z tak modnego dzisiaj inoksu należy zwrócić uwagę na fakt , że inox nie zabezpieczony odpowiednim lakierem, pozostawia ślady palców. Wnętrza pozbawione są wszelkich ozdobników. Styl ten nosi również nazwę „high-tech”. Nie spodoba się zwolennikom domowego ciepła i miękkości.
Odmianą wcześniej opisywanego trendu jest styl skandynawski. Definiują go prostota i naturalność. Trend jest minimalistyczny i surowy, ale funkcjonalny. Dom według kanonów tego kierunku musi być naturalny i przyjazny. Obowiązują w nim kolory neutralne. Odcienie beży, ecru, wrzosu łączone są z grafitem, hebanem lub kasztanem. Modna w nim jest także biel i czerń. Gładkie i matowe ściany są ważnym elementem dekoracyjnym.

Kuchnia nowoczesna ciepła

W ramach stylu nowoczesnego można wyodrębnić również styl „ciepły”.

meble kuchenne lublin

Meble kuchenne Lublin „Vena” – styl nowoczesny

Jego również określa prosta forma, lecz  złagodzona jest ciepłą kolorystyką mebli i ścian. Odcienie pomarańczu, czerwieni, beży czy brązów nadają nowoczesnym kuchniom przytulny charakter.  Wypukłe fronty o zaokrąglonych kształtach sprawiają, że kuchnia jest ergonomiczna i przytulna

Bardzo istotnym elementem aranżacji są dodatki, na które początkowo wcale nie zwracamy uwagi. To one podkreślają styl i harmonię. Warto zadbać o to, by te bibeloty także tworzyły charakter kuchni.

Projektant wnętrz Lublin „Vena”Urszula Tomaszewska

autor: Projekty wnętrz Lublin Vena- publikację znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
 • płytki do kuchni

2 thoughts on “Meble kuchenne. Jaki styl wybrać?

 1. Misia

  Mi bardzo podobają się kuchnie nowoczesne w połysku. Teraz wybór jest tak duży, że jestem w rozpaczy co wybrać, bo i kuchnie w stylu prowansalskim też mi się podobają. Nie wiem co wybrać. Jestem rozdarta, a mąż mówi, że mu to zupełnie obojętne. No i masz kobieto pożytek z męża.

  1. admin Autor wpisu

   Często pierwszy wybór jest najbardziej trafiony. W momencie, kiedy już musimy zdecydować jakie i z czego mają być meble kuchenne czujemy rozterkę, bo przecież podoba się nam tak wiele, a kuchnię mamy tylko jedną. Warto kierować się wówczas praktycznością, łatwością w utrzymaniu. Dobrze jest spojrzeć na tą kuchnię z perspektywy 10 lat w przód i zastanowić się, czy nadal będzie nam się podobała wybrana kuchnia. Unikajmy barw i form, które mogą się szybko znudzić. Życzę pani powodzenia w wyborze.
   Urszula Tomaszewska

Możliwość komentowania jest wyłączona.