Aranżacja klatki schodowej

Projekty wnętrz to również aranżacja klatki schodowej.

Projekt wnętrza Lublin

Aranżacja wnętrza Lublin

Niby takie proste zadanie. W praktyce aranżacja klatki staje się największym dylematem w projektowaniu całego domu.

Wynika to zarówno z tunelowego kształtu wnętrza jak i niezbyt szerokiej oferty rynkowej na wykończenie tego wnętrza. Związana jest z tym także dość wysoka cena materiałów w powiązaniu z dużą powierzchnią.

Duże możliwości aranżacyjne daje nam wykorzystanie światła do modulowania przestrzeni.

Oczywiście oświetlenie schodów należy aranżować z umiarem. Radziłabym przy tym projekcie od razu przeliczyć rachunek za prąd, aby można było wykorzystywać oświetlenie w miarę potrzeb, a nie tylko, przy prezentacji gościom.

Niektóre materiały dostępne na rynku, które możemy wykorzystać do aranżacji klatki:

  • Farba. Powinna być ona odporna na ścieranie, bowiem na klatkach ściana się szczególnie brudzi. Nadaje się do tego farba lateksowa, w której wysoka zawartość żywic sprawia, że powierzchnia pomalowana taką farbą jest odporna na szorowanie lub zmywanie wodą. Dużo bardziej przestrzennie prezentuje się jasna kolorystyka klatki, co najwyżej jedna ściana pomalowana na ciemny, dominujący kolor. Klatki są z reguły wąskie , a zastosowanie dwóch ciemnych barw dodatkowo ją zmniejszy optycznie.
  • Tynk mozaikowy, czyli masa tynkarska na bazie wodnej dyspersji żywicy akrylowej z kolorowym kruszywem.Prościej i bardziej obrazowo możemy go nazwać „ kolorowymi kamyczkami” Nakłada się go ręcznie uzyskując strukturalny efekt powierzchni bardzo odpornej na zmywanie. Ja osobiście, pomimo ogromnej odporności nie doradzałabym do wewnątrz tego rozwiązania.
  •    Stiuk. Ten rodzaj szlachetnego tynku imitującego marmur na pewno jest łatwy do utrzymania czystości. Daje spore możliwości aranżacji kolorystycznej. Znany był już w okresie starożytności. Królował w czasach renesansu i baroku. Idealnie pasuje do wnętrz stylizowanych. Nie jest to jednak zbyt tanie rozwiązanie i przy sporej klatce schodowej może przekraczać planowany budżet.

Ozdabianie klatki schodowej

 Bez zawahania można powiedzieć, że to temat rzeka. Możliwości są ogromne. Obrazki, panele 3d, fototapeta, kompozycje z gips – kartonu. Praktycznie nie skończone możliwości.

Często dzięki ścianie mieszczącej się przy spoczniku klatka nabiera wyjątkowego, niepowtarzalnego klimatu. W tym miejscu możemy popuścić wodze fantazji. Nie istnieją zobowiązania ograniczające naszą inspirację. Po prostu dozwolone jest wszystko.

 Aranżacje wnętrz Lublin – Vena – Urszula Tomaszewska

 

 

 

autor: Projekty wnętrz Lublin Vena- publikację znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:
  • klatka schodowa aranżacje