Aranżacja wnętrz salonu w stylu wiktoriańskim

Aranżacja wnętrza w stylu minionej epoki pozwoli nam chociaż trochę przenieść się w zamierzchłe czasy w przeszłość bez wehikułu czasu.

Wnętrzom z minionej epoki na pewno nie można odmówić charakteru. Ludzie lubili otaczać się pięknymi przedmiotami, bowiem to one świadczyły o ich bogactwie i dostojeństwie. Warto zapoznać się z cechami poszczególnych styli minionych epok, aby umiejętnie odwzorować ich styl.

Dziś na naszej stronie www.kuchnie-vena.pl zaprezentuję Państwu Epokę Wiktoriańską.

Królowa Wiktoria na angielskim tronie zasiadła  w 1836 r. Władała krajem do 1901roku. Dla średniej klasy był to czas ogromnej wiary we własne siły. Brytyjczycy  dumni byli  ze swych sukcesów.

Mieszkania  stały się prezentacją majętności świadczącej o  zaradności gospodarzy. W tym okresie na pierwszym miejscu w systemie wartości wiktoriańskich stał dom. Taka postawa miała duży wpływ na wydatki przeznaczone na aranżacje wnętrz tamtych mieszkań.

Charakterystyczną cechą stylu wiktoriańskiego był eklektyzm, czyli trend polegajacy  na mieszaniu różnych stylów.

Motywy gotyckie i elżbietańskie przemawiały do wiktoriańskiego poczucia ciągłości tradycji, zaspakajając głębokie uczucie nostalgii. Zainteresowaniem cieszył się nawet obcy kulturze angielskiej styl rokoko.

Wszystkie wzory interpretowano w swobodny sposób i łączono ze sobą. Salony z okresu wiktoriańskiego były najczęściej wypełnione barwnymi wzorami dywanów, ścian i zasłon. Okładziny drewniane pokrywano ciemnym lakierem, bądź słojowano.

Wszędzie pełno było draperii. Nawet półkę nad kominkiem zdobiono festonami (draperiami) z tkaniny. Typowe dla tego stylu  wnętrze było zatłoczone meblami. Wiele z nich było pokrytych elegancką głęboko pikowaną tapicerką, która obecnie znowu jest także bardzo modna. Stosuje się ją w wielu aranżacjach salonów i sypialni.

Zupełnie nie zwracano uwagi na dopasowanie do siebie przedmiotów. Swoją drogą sadzę,  że takie nastawienie dawało szansę wszystkim, zarówno tym co czuli dobre zestawienia form i kolorów jak i tym zupełnie pozbawionym umiejętności łączenia.

Oprócz sof, kanap i foteli w salonach znajdowało się dużo innych mebli. Każde wolne miejsce zapełniano małymi stolikami, krzesłami i etażerkami.

Wszechobecne były liczne pamiątki: figurki ceramiczne, wazy, szkatułki kryte szylkretem, hafty. Pod szklanymi kloszami, umieszczano woskowate kwiaty. W epoce wiktoriańskiej Brytyjczycy zafascynowali się uprawą roślin doniczkowych.W każdym domu musiały znajdować się takie rośliny.

Wieczorami  lampy gazowe wypełniały pomieszczenia przytulnym blaskiem światła.

Ściany

Początkowo panowała moda na lekkie połączenia kolorów o ciepłych, słonecznych odcieniach. Jednak dość szybko zmieniły się trendy i we wnętrzach królowały się mocne, krzykliwe kolory.

Ściany zawieszony były prawie całkowicie. Wieszano na nich  obrazy i trofea zapełniające każdy wolny jej kawałek. Moda na podział ściany na lamperie, cześć środkową i fryz stała się powszechna około 1860 r. W latach sześćdziesiątych w trendy weszły  tapety. Wybierano je w kolorze białym i złotym.

Okna

Ciężkie zasłony chroniły dywany i tapicerkę przed płowieniem. Początkowo modne były lambrekiny drapowane. Później zainteresowaniem cieszyła się płaska odmiana lambrekinu o modelowanym kształcie i wydłużonych, opadających częściowo na zasłony końcach. Zasłony  wieszano na ciężkich mosiężnych karniszach. Okna zdobiono bogatymi draperiami. Najczęściej wieszano w nich koronkowe firanki lub rolety.

Pomieszczenia przez to były ciemnie nawet za dnia.

Wiele elementów tamtego stylu może stanowić dla nas inspirację w urządzaniu wnętrz naszych salonów

Publikację na temat innego stylu, Empire, publikuje na blogu https://projektowanie-wnetrz-lublin.blogspot.com/ 

Zapraszam do odwiedzenia linku i przeczytania o tym, jakże uroczym stylu w aranżacji wnętrz.

Projektant wnętrz Lublin Vena – Urszula Tomaszewska

Zapraszam Państwa do pisania komentarzy pod naszymi artykułami na www.kuchnie-vena.pl

2 thoughts on “Aranżacja wnętrz salonu w stylu wiktoriańskim

Możliwość komentowania została wyłączona.