Salon od wieków był najbardziej reprezentacyjną częścią domu. W nim toczyło się życie towarzyskie i kulturalne. W salonie odbywały się uroczystości, tutaj przyjmowano gości. Z tego powodu zawsze w sposób szczególny dbano o wystrój. Aranżacja wnętrza salonu i umeblowanie były więc najokazalsze.
W XVIII i XIX wieku w salon wyposażony był w kanapy, fotele i sofy. Bezwzględnie musiał być stół z krzesłami i stolik do gier towarzyskich. W serwantkach lub witrynach prezentowano rodową porcelanę, srebra, szkło a także ciekawe okazy motyli, kamieni i muszli. Główną myślą projektową w tamtych czasach było zaprezentowanie bogactwa dworu lub domu. Toteż nie szczędzono pieniędzy na aranżację salonu. W salonach ozdobą były przepięknie plecione dywany, kilimy i makaty. Splendoru dodawały bogato zdobione lustra i świeczniki. Zbiory te były wyrazem pasji kolekcjonerskich właścicieli. Nieodzownym elementem wyposażenia salonu był fortepian, lub pianino w uboższych domach. Kominki i zegary swym kunsztem wykonania wprawiały gości w podziw. No i oczywiście obrazy. Zapełnione były nimi, niekiedy całe ściany. Były tu portrety rodzinne, pejzaże, oraz sceny z życia i kwiaty. Te wszystkie elementy stwarzały niepowtarzalny klimat wnętrza. Zdarzało się, że w salonach ksiądz celebrował nabożeństwa, a nawet udzielał ślubu młodej parze. Dzisiaj chętnie odnosimy się do tych inspiracji. Style aranżacji salonu z dawnych lat:
Potrzebujesz pomocy w aranżacji salonu, sypialni, pokoju czy kuchni – zadzwoń 512548136 projektant wnętrz Urszula Tomaszewska Aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa oraz przez Internet