Co powinniśmy uwzględnić przy projekcie szafy?

Niezwykle istotną sprawą w aranżacji wnętrz jest znajomość norm. Projektując miejsce na szafę należy pamiętać o standardowych wymiarach.

aranżacje wnętrz Lublin

Szafa na wymiar Lublin Vena. Wzór drukowany z fotografii Klienta

Projekty wnętrz powinny uwzględniać typowe wymiary. Umożliwi nam prawidłowe usytuowanie otworów drzwiowych i okiennych już na etapie budowy domu. W naszej pracy dość często spotykamy się z problemem zbyt płytkiej wnęki na szafę. Dobrze jest zadbać jeszcze przed remontem o przygotowanie prawidłowych wymiarów na szafy. Inaczej będziemy musimy płacić niewygodą przez wiele lat.

Na początku powinien być projekt wnętrza, czyli zwyczajnie plan, a dopiero potem realizacja.
Zbyt płytka wnęka na szafę robi ją niewygodną. Minimalna głębokość szafy wnękowej z drzwiami przesuwnymi wynosi 65 cm . Zmniejszenie tego wymiaru sprawi przycinanie się ubrania przy przesuwaniu drzwi.
Wieszak z ubraniem ma przeciętnie 55 cm, system przesuwnych drzwi zajmuje 10 cm. Razem na wygodną szafę potrzebujemy co najmniej 65 cm
Komfortowo jest, jeżeli wnęka ma 70 cm . W takiej szafie możemy luźno powiesić odzież zarówno letnie jak i zimowe.

Robienie szafy o głębokości 80 cm mija się z celem, bowiem ten dodatkowy wymiar nic nie daje.

Na krótkie ubrania powinniśmy przewidzieć co najmniej 100 cm wysokości podziału poziomego, natomiast na długie ubrania: płaszcze lub sukienki od 140 do 170 cm.

Oczywiście można zamontować typ wieszaków wysuwanych do przodu, jednak rozwiązanie takie zdecydowanie ogranicza możliwość przeglądu ubrań na jeden rzut oka.

Projektant wnętrz Lublin Vena – Urszula Tomaszewska i Aleksandra Smereczyńska

Aranżacje wnętrz Lublin – Vena