Meble kuchenne – rodzaje frontów

Na wygląd mebli kuchennych bardzo duży wpływ mają fronty mebli. Warto zapoznać się z dostępnymi na rynku materiałami. Powinniśmy poznać zarówno ich walory wizualne, jak i cechy techniczne, bowiem każdy z materiałów ma swoje zalety i wady.

Aranżacje wnętrz Lublin- Kuchnia

Meble kuchenne Lublin

Drzwiczki szafek mogą być wykonane z:

  • Drewno

Przeważnie do produkcji frontów kuchennych używana jest dębina, olcha, czereśnia, brzoza, jesion. Rzadziej sosna ze względu na swa miękkość.  Niektóre tańsze gatunki drewna specjalnie się bejcuje, aby imitowały  droższe i szlachetniejsze drewno. W kuchniach stylizowanych stosuje się  patynowanie drewna w celu jego postarzenia.

Atutem mebli z drewna jest przede wszystkim ich naturalność. Drewno jest bardzo elastycznym materiałem do obróbki, można je wyginać i dowolnie wybarwiać. Poza wyjątkami to materiał niezwykle trwały. Meble kuchenne z drewna warto zamawiać w sprawdzonej firmie, bowiem drewno za mało wysezonowane będzie się wypaczać i z czasem porozsycha tworząc mało estetyczne szczeliny w drzwiczkach. Fronty kuchenne z drewna wymagają konserwacji.

  • Płyta wiórowa laminowana

Materiał jest niedrogi, ale  nieodporny na uderzenia i wilgoć. Do produkcji frontów stosuje się  płytę o grubości 1,8 cm, która jest laminowana w wielu wzorach i kolorach.Może świetnie imitować drewno lub mieć gładka jednokolorową powierzchnię. Niewątpliwą  zaletą jest niska cena, wadą – delikatność materiału. Fronty z płyty meblowej nie pozwalają na frezowanie drzwiczek, mogą jedynie posiadać proste kształty bez ozdób. Materiał nie daje się wyginać, a krawędzie zaokrąglać. Obecnie coraz rzadziej używa się płyty laminowanej na fronty drzwiowe.

  • Foliowany MDF

Jest to najpopularniejszy materiał na fronty. Do produkcji MDF – u używa się zmielonego i sprasowanego drewna.  Zaletą jest zarówno niewysoka cena oraz duża trwałość materiału – pod warunkiem, że wykonany jest przez solidnego producenta.
MDF poprzez łatwość w obróbce daje ogromne możliwości aranżacyjne. Można stosować różne frezowania drzwiczek, wyginać je, zaokrąglać. Dzięki możliwości dowolnego wyginania możemy zamówić drzwiczki ukształtowane w nieregularny sposób.
Rynek oferuje niezwykle bogate wzornictwo folii stosowanych do produkcji tych drzwiczek. Fronty z MDF- u czasami do złudzenia przypomina drewno. Wytwarzane są nawet fronty patynowane.

  • Lakierowany MDF

Umożliwia nieskończone możliwości projektowania poprzez zastosowanie szerokiej gamy kolorystycznej. Fronty bardzo łatwo utrzymać w czystości. Niestety materiał ten jest delikatny, podatny na porysowania. Kolejnym minusem jest jego palcowość. Jest efektowny, ale wymaga dużej dbałości.

  • Akrylowany MDF

Płyta MDF pokryta jest akrylową powłoką o grubości ok. 1mm. Daje to bardzo efektowny połysk,  efekt odbicia światła zbliżony do tradycyjnego lustra. Krawędzie drzwiczek wykończone są okleiną w barwie frontu lub obrzeżem aluminiowym . Wysoka jakość tych frontów pozwala na ich wieloletnie użytkowanie. Jest o wiele bardziej odporny niż lakierowany. Na frontach z akrylu nie widać śladów palców. Specjalne mleczko pozwala usunąć drobne porysowania.

  • Fornirowany MDF ( okleina naturalna)

To bardzo cienkie plasterki drewna naklejone pod specjalną prasą na płytę MDF. Atutem jest bogate wzornictwo. Fronty z forniru mogą być wykonane z drewna polskiego i egzotycznego.

Ramki aluminiowe

Zastosowanie aluminium umożliwia aranżację nowoczesnych mebli. Materiał ten stosowany jest najczęściej na drzwiczki szafek górnych. Wypełnieniem może być szyba przezroczysta, piaskowana lub kolorowa. Ramki produkowane są w różnych grubościach.
Zaletą jest trwałość anodowanej powłoki i łatwość utrzymania w czystości.

Meble kuchenne Lublin  Urszula Tomaszewska

Warto przeczytać.

  1. Kuchnia w stylu prowansalskim
  2. Mała kuchnia – sekrety aranżacji
Podsumowanie
Meble kuchenne - z czego fronty?
Nazwa artykułu
Meble kuchenne - z czego fronty?
Opis
Z bardzo różnych materiałów mogą być fronty do mebli kuchennych. Warto wiedzieć z czego można je wykonać i jaką mają jakość.
Autor
Publisher Name
Projektowanie wnętrz Lublin, Warszawa oraz przez Internet Vena
Publisher Logo