Dawno minęły czasy, w których za meblami stało się wielogodzinnych kolejkach. Aktualnie meble kuchenne są, można powiedzieć, wszechobecne. Wybór wydaje się być niczym nie ograniczony.
Aranżacja kuchni obecnie pozwala w pełni spełnić marzenia. Jednak ten nadmiar czasami sprawia trudność w wybraniu kuchni marzeń. Warto zapoznać się z różnymi stylami, aby wybrać ten swój jedyny.
Kuchnia nowoczesna
Proste formy, geometryczne kształty, minimalizm, metal i szkło to główne cechy stylu nowoczesnego. Charakteryzuje go prostota. Styl ten daje projektantom wnętrz ogromne pole do popisu. Trend nadaje się do aranżacji zarówno dużych, jak i małych kuchni. Odpowiednio dobrana kolorystyka pozwoli zniwelować niedostatki architektoniczne. Jasna pastelowa barwa zalecana jest w małych wnętrzach, ciemna nadaje się do pomieszczeń o dużej powierzchni. Fronty mebli wykonane są z drewna, forniru, MDF-u foliowanego, arylowanego i lakierowanego. Połączenie tych materiałów z ascetycznym wzornictwem sprzętu AGD, szkła, metalu sprawia wrażenie przestronności. Niezwykle ważnym elementem nowoczesnego wnętrza, jest prawidłowo dobrane oświetlenie. Dzięki odpowiednio zamontowanym punktom świetlnym możemy optycznie powiększyć wnętrze. Kuchnie nowoczesne można podzielić na kilka grup w zależności od ich stylizacji.
Laboratoryjna
Kuchnie te są sterylne. Aluminium, szkło i elementy wykonane ze stali nierdzewnej – te materiały określają styl. Meble kuchenne mają charakter ascetyczny, pozbawiony zdobień. Kuchnie takie są urządzone jest w minimalistycznym, bardzo uporządkowanym stylu. Cechują je chłód i powtarzalność. Urok prostoty osiągniemy poprzez zaprojektowanie geometrycznej linii mebli oraz zastosowanie chłodnych materiałów i barw. Cechą tego stylu jest sterylność. Odpowiednio dobrane światło akcentuje wyrafinowany chłód wnętrza. Zalecana jest chłodna paletę barw. Dominuje biel i szarość. W takich kuchniach najczęściej stosuje się fronty lakierowane. Wysoki połysk drzwiczek podkreśla nowoczesność. Przy wybieraniu tego stylu należy mieć na uwadze fakt, że stalowe elementy są, niestety, dość trudne do utrzymania w czystości. Przy zakupie lodówki wykonanej z tak modnego dzisiaj inoksu należy zwrócić uwagę na fakt , że inox nie zabezpieczony odpowiednim lakierem, pozostawia ślady palców. Wnętrza pozbawione są wszelkich ozdobników. Styl ten nosi również nazwę „high-tech”. Nie spodoba się zwolennikom domowego ciepła i miękkości.
Odmianą wcześniej opisywanego trendu jest styl skandynawski. Definiują go prostota i naturalność. Trend jest minimalistyczny i surowy, ale funkcjonalny. Dom według kanonów tego kierunku musi być naturalny i przyjazny. Obowiązują w nim kolory neutralne. Odcienie beży, ecru, wrzosu łączone są z grafitem, hebanem lub kasztanem. Modna w nim jest także biel i czerń. Gładkie i matowe ściany są ważnym elementem dekoracyjnym.
Kuchnia nowoczesna ciepła
W ramach stylu nowoczesnego można wyodrębnić również styl „ciepły”.
Jego również określa prosta forma, lecz złagodzona jest ciepłą kolorystyką mebli i ścian. Odcienie pomarańczu, czerwieni, beży czy brązów nadają nowoczesnym kuchniom przytulny charakter. Wypukłe fronty o zaokrąglonych kształtach sprawiają, że kuchnia jest ergonomiczna i przytulna
Bardzo istotnym elementem aranżacji są dodatki, na które początkowo wcale nie zwracamy uwagi. To one podkreślają styl i harmonię. Warto zadbać o to, by te bibeloty także tworzyły charakter kuchni.
Projektant wnętrz Lublin „Vena”Urszula Tomaszewska
autor: Projekty wnętrz Lublin Vena- publikację znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe:- płytki do kuchni
Mi bardzo podobają się kuchnie nowoczesne w połysku. Teraz wybór jest tak duży, że jestem w rozpaczy co wybrać, bo i kuchnie w stylu prowansalskim też mi się podobają. Nie wiem co wybrać. Jestem rozdarta, a mąż mówi, że mu to zupełnie obojętne. No i masz kobieto pożytek z męża.
Często pierwszy wybór jest najbardziej trafiony. W momencie, kiedy już musimy zdecydować jakie i z czego mają być meble kuchenne czujemy rozterkę, bo przecież podoba się nam tak wiele, a kuchnię mamy tylko jedną. Warto kierować się wówczas praktycznością, łatwością w utrzymaniu. Dobrze jest spojrzeć na tą kuchnię z perspektywy 10 lat w przód i zastanowić się, czy nadal będzie nam się podobała wybrana kuchnia. Unikajmy barw i form, które mogą się szybko znudzić. Życzę pani powodzenia w wyborze.
Urszula Tomaszewska