Na czym polega feng shui, czy warto przy aranżacji kierować się jej zasadami?

Feng shui (dosłownie wiatr i woda) – Czy ta chińska sztuka aranżacji wnętrz przychodzi z pomocą, gdy projektujemy wnętrza?
Według jej zasad wszystko co nas otacza jest energią wpływającą na nas pozytywnie albo negatywnie.
Feng shui stawia na swobodny przepływ energii przy aranżacji wnętrz. Według feng shui prawidłowo przechodząca energia powinna być wytyczną przy planowaniu poszczególnych funkcji pomieszczeń i ustawienia mebli i przedmiotów.

Chińscy specjaliści sądzą, że wystrój sypialni ma wpływ na nasz sen. Dlatego doradzają wystrzeganie się ostrych kątów, które blokują przepływ energii. Sugerują umieszczenie w sypialni okrągłych poduszek, miękkich tkanin i obrazów przedstawiających szczęśliwe pary, co ma zapewnić przytulny nastrój wnętrzu.

Mistrzowie chińscy w mieszkaniach przestrzegają przed skrzypiącymi drzwiami, które powodują, że mieszkańcy stają się nerwowi. Myślę, że nie naoliwione drzwi denerwują nie tylko chińskich naukowców.

Według feng shui zastawianie pokoju stołowego dużą ilością mebli wpływa niekorzystnie na przepływ energii.

Niestety, w naszych warunkach ścisłe stosowanie zasad fengshui często staje się niemożliwe. Nasze mieszkania z reguły są zbyt małe i sprostanie wymogom przestronności jest zwyczajnie nierealne. Możemy jednak zneutralizować wnętrze poprzez wkomponowanie przedmiotów symbolizujących radość i spokój.

Fengshui mówi, że nie powinno się łączyć ognia i wody, bo to dwa odmienne żywioły.

Moim zdaniem ustawienie bezpośrednio kuchenki przy zlewozmywaku jest zwyczajnie niewygodne. Dlatego jako priorytet przy aranżacji wnętrza kuchni zawsze staram się wygospodarować dodatkowy blat pomiędzy płytą gazową a zlewozmywakiem. Jednak, gdy kuchnia ma zaledwie kilka metrów kwadratowych, trudno, aby wytyczną stały się chińskie zasady. Jak traktować priorytetowo oddzielanie wody i ognia, gdy kuchnia jest tak mała, że nie bardzo jest gdzie wstawić w niej lodówkę, zlewozmywak i kuchenkę?

Niektórzy z nas dla bezpieczeństwa starają się ściśle trzymać jakiś wytycznych, jak np. zasad feng shui. Uważam, że możemy zapoznać się z dorobkiem niektórych kultur, lecz mamy zupełnie inne realia i nie da się ściśle stosować ich. Według mnie jest w nich sporo prawdy, ale nasze mieszkania, upodobania i kultura zwyczajnie nie zawsze nadają do stosowania tych zasad. Nie możemy się też sugerować nieprawidłowym przepływem energii zakłócanym przez przedmioty elektroniczne, jeśli lubimy przed snem pooglądać telewizję lub posłuchać muzyki.

Wnętrza mają służyć nam.

Projektant wnętrz Lublin -Vena -Urszula Tomaszewska
Aranżacje Wnętrz Vena Lublin
Różne pomysły na aranżacje kuchni i innych wnętrz znajdziecie Państwo na naszej stronie https://www.kuchnie-vena.pl

Podsumowanie
Feng shui w aranżacji wnętrz
Nazwa artykułu
Feng shui w aranżacji wnętrz
Opis
Czy starożytna sztuka Feng shui ma nadal zastosowanie w aranżacji wnętrz?
Autor
Publisher Name
Aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa oraz przez Internet Vena
Publisher Logo

3 thoughts on “Na czym polega feng shui, czy warto przy aranżacji kierować się jej zasadami?

 1. mirek

  to co nas otacza, kolory, kształty itd. ma napewno wpływ na nasze dobre lub złe samopoczucie, patrząc na Państwa styl, widzę fachowe, profesjonalne podejście do wykańczania wnętrz, mogę z całą pewnością powiedzieć że znacie się na robocie, może w przyszłości będę Waszym klientem i jestem pewien że będziecie w stanie sprostać mojemu gustowi 🙂

  1. admin Autor wpisu

   Dziękujemy za komentarz.
   Panie Mirku dobry projektant oprócz posiadania gustu powinien być dobrym słuchaczem. To pozwala stworzyć niepowtarzalne aranżacje wnętrz, posiadające indywidualny, dostosowany do upodobać charakter wnętrz.
   Pozdrawiam Urszula Tomaszewska

Możliwość komentowania została wyłączona.