Zadane na wstępie pytanie budzi wiele wątpliwości. Każdy z wariantów ma zalety i wady. Argumentem decydującym o wyborze kuchni otwartej lub wnętrza jednoprzestrzennego może być metraż. Ważna rolę odgrywa również charakter i nawyki domowników. W rozstrzygnięciu dylematu trzeba wziąć pod uwagę upodobania kulinarne mieszkańców.
Brak ścianki działowej powiększa ustawność wnętrz. To idealne rozwiązanie dla posiadaczy ciemnych , pozbawionych okna kuchni. W jednoprzestrzennych wnętrzach o wiele łatwiej jest zmieścić stół z krzesłami. Niekiedy to jedyna szansa na wkomponowanie jadalni. Otwarta kuchnia jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla ludzi lubiących wspólne przygotowanie posiłków. Umożliwia integrację z osobami przebywającymi w salonie.
Decydując się otwartą kuchnię powinniśmy przestrzegać w niej porządku. Jest to złe rozwiązanie dla bałaganiarzy, gdyż nie da się ukryć nieładu za zamkniętymi drzwiami. Wymaga to dyscypliny w utrzymywaniu porządku. Każdy będzie miał „wgląd” do naszej kuchni. Nie zdecydujmy się na otwartą kuchnię, jeżeli często gotujemy potrawy bardzo aromatyczne na przykład bigos lub preferujemy kuchnie chińską. We wnętrzu jednoprzestrzennym zapachy będą się długo utrzymywały w pomieszczeniu. Można je wprawdzie częściowo zneutralizować przez zastosowanie odpowiedniego pochłaniacza, ale i tak całkowicie ich nie zniwelujemy.
W otwartej kuchni ważne jest zastosowanie okapu, zarówno wydajnego jak i cichego. Podczas gotowania ulatnia się nie tylko zapach, również duże ilości lotnych substancji, które osiadają m.in. na kanapach w salonie. W jednoprzestrzennym wnętrzu narażeni jesteśmy na hałasy dochodzące z kuchni. W oglądaniu telewizji przeszkadzać nam może odgłos miksera lub zmywarki. Dużo trudniej jest zaprojektować otwartą kuchnię. Styl kuchni i salonu muszą ze sobą korespondować, co nie zawsze jest łatwe w aranżacji. zaletą jest nierozprzestrzenianie się zapachów i oparów na pozostałe pomieszczenia. Doskonale wiemy jak trudne do usunięcia są tłuszcze osiadające na meblach. W kuchniach zamkniętych domownikom nie przeszkadzają hałasy, których przecież nie brakuje przy przyrządzaniu posiłków.
Główną wadą osobnej kuchni przy niewielkim metrażu jest mniejsza przestronność. Kuchnia może przytłaczać ciasnotą. Jest mniej ustawna, trudno w niej znaleźć kącik na stół. Osoba przyrządzająca posiłki może się czuć osamotniona, kiedy jest zmuszona gotować podczas, gdy inni bawią się w salonie.
Meble kuchenne Lublin – Vena Urszula Tomaszewska
Nie masz pomysłu na swoja kuchnię, zadzwoń
512548136 projektant wnętrz Urszula Tomaszewska
Podobne tematy:
Mała kuchnia